۲۷. در سوگ آزادگان

سلام بر شما دوستان عزيزم، که به عشق شما قلم به‌دست می‌گيرم، 05.gif

در ابتدا، به مناسبت واقعهء دردناک کربلا؛ سوگ حضرت ابوالفضل(ع) و سرور آزادگان، امام حسين(ع)، تسليت عرض می‌کنم31.gif و شفاعت همه‌مان را از اين بزرگ‌مردانِ تاريخ آرزومندم.

« اگر دين نداريد، لااقل آزاده باشيد. »                    امام حسين(ع)

که البته خدا را شکر، تمام ايرانيان (در حد توان خود) ديندارند. به اميد آنکه کيفيت دينداری‌های ما تقويت شود و خدا و اولياءاش بيش‌از پيش از ما راضی گردند.

مدتی است که دو نکته به ذهنم رسيده‌است و خيلی دوست دارم که آنها را با شما نيز درميان بگذارم (تا چه قبول افتد و چه درنظر آيد!) :

۱. فلسفهء عزاداری چيست؟!

يکی از بزرگترين اشتباهاتی که حکومت جمهوری اسلامی مرتکب شده است اين است که، به فلسفهء عزاداری نپرداخته‌است و همواره به برگزاری مراسم‌های گوناگون و به ايجاد فضايی صرفاْ ماتم‌زده پرداخته است.

آنچه که مسلم است، خدا و ائمهء ما کوچکترين نيازی به گريه‌های ما ندارند؛ چرا که تمام آن وقايع تلخ در زمان خودش رخ داده‌است و با اين گريه‌ها هيچ چيزی از گذشته عوض نمی‌شود و در واقع تمام اين عزاداری‌ها بهانه‌ای است برای ما بندگان گناهکار تا در حفظ ارزشهای اسلامی بيشتر بکوشيم و که هر از چندگاهی به ياد خدا بيفتيم و با شفيع قرار دادن ۱۴معصوم و بزرگان دين، از خدا برای خود طلب مغفرت کنيم. (همين و بس!) و قطعاْ خدا هم ما را از رحمت خود بی‌نصيب نخواهد ‌گذاشت.

۲. کيفيت عقايد ما دربارهء واقعهء کربلا و نظاير آن!

چند سالی است که به لطف! ارتقاء شعور و سطح درک و فهم علمی مردم، خيلی از افراد روشنفکر! هنگامی که درصدد يافتن توجيهی علمی برای يک واقعهء مافوق‌طبيعی می‌باشند، از آنجا که دانش انسان همچنان ناقص است، وقتی به نتيجه‌ای معقول نمی‌رسند، در اولين فرصت آن را انکار می‌کنند.

برای مثال، به هلاکت رسيدن چندين هزار (فکر کنم ۶۰،۰۰۰) سرباز، تنها به‌دست امام حسين(ع) در فاصلهء صبح تا ظهر عاشورا.

تا حالا چند نفر را ديده‌ام که با محاسبهء سرانگشتی؛ برای کشته‌شدن هر نفر چند ثانيه‌ای را اختصاص می‌دهند و با ضرب‌کردن آن در تعداد ۶۰،۰۰۰ سرباز، مدت زمانی بيش از فاصلهء يک صبح تا ظهر معمولی را بدست می‌آورند و از آنجا که با عقل ِ ناقص انسان‌ها قابل قبول نمی‌باشد، وقوع چنين اتفاقی را به‌کل تکذيب می‌کنند.

اما، نکته‌ای که اغلب به آن توجه نمی‌شود، وجود معجزه است. چرا ۲ نيم شدن رودخانهء نيل به‌دست حضرت موسی، زنده‌شدن مرده با دم ِ عيسی، شق‌القمر (۲ نيم شدن ماه) به‌دست حضرت محمد(ص)، کنده‌شدن دروازهء خيبر به‌دست حضرت علی(ع) و ... را باور می‌کنيم اما برای وقوع چنين اتفاقی در کربلا به‌دنبال دليلی علمی می‌باشيم؟! اين واقعه هم می‌تواند همچون بقيهء وقايع با معجزه ارتباط داشته باشد؛ مثلاْ، شايد در روز عاشورا فاصلهء صبح تا ظهر خيلی بيشتر از ۵ ساعت بوده‌است.

پس، بجای دروغ انگاشتن ِ آنچه که قابل استدلال نيست، بهتر است که در ميزان درک خود ترديد داشته باشيم. (چرا که ما در مقامی نيستيم که مسائل مربوط به دين را قبول يا رد نماييم)

التماس دعا،

بدرود. 23.gif

/ 72 نظر / 29 بازدید
نمایش نظرات قبلی
SaEiD

سلام...آقا به فکر دوست دارانت هم باش......آپديت کردم...اگر دوست داشتی بيا...منتظرم....!

پرستوی مهاجر

سلام دوست عزيزم ازاينکه بهم سرزدی بی نهايت ممنونم.من هم اين عيدسعيدرابه شما وخانواده محترمتان تبريک می گويم.موفق وپيروزباشيدوبازهم به يادماباشيد.خدانگهدار

Iman

هنوز که تو عزايی...من از دست تو چه کنم..يه گل برات ميفرستم ...مث خودت که خيلی گلی....:*)

عرفانه

سلام .تورو خدا ديگه تو وبلاگ از عزا نگيم. حالا شما چرا آپديت نمي كني؟عيدتم مبارك.

شهلا

درود بر سعید دوست گرامی٬من نامه شما رو امروز دیدم. پس نوروزتان پیروز باد و همیشه خوشحال زیوید با ایده شما راجب <<اهیای درست دین >>هم موافقم فکر کنم با این پیامم آدرس بلاگ من به دستتون رسید !!!!!!!!!!!.شاد و پیروز زیوید.بدرود.

آموزشگاه کشاورزی سبزایران

با سلام و خسته نباشید به خاطر سایت جالبی که طراحی کرده ایید. سایت سبزایران به آموزش و اطلاع رسانی در مورد گیاهان داروئی، پرورش قارچ و... می پردازد

گلبرگ

سلام. مردم عجب شانسی دارن ها! سال به سال میانو بلاگ نویسی می کنن ولی بازم کلی خاطرخواه دارند. ما که فقیریم هیچکی به ما سر نمی زنه!

محمد

سلام! من هم با نظر بعضی ها موافقم. فکر می کنيد دليل اينکه حضرت علی برای احقاق حق خود کاری نکرد چه بود؟ او که می توانست نه با زور شمشير بلکه با چند کلمه و چند جمله مردم را به سمت خود بياورد اينکار را نکرد زيرا مردم خودشان بايد بخواهند نه اينکه آنها را به اصطلاح خر کرد. ما راه را به ايشان نشان داديم - اگر دلشان خواست بروند و اگر نخواستند نروند - اما شاکرا و اما کفورا (‌قران )

ali

سلام ...خواستم بگم خودت هم اباالفضل رو اشتباه نوشتی !

ali

سلام ...خواستم بگم خودت هم اباالفضل رو اشتباه نوشتی !